Nový schválený zákon a odklad splácení půjček Koronavirus odklad splátek

Nový schválený zákon a odklad splácení půjček

V současné době, kdy pandemie koronaviru zasahuje do téměř všech sfér našich životů, musí mnoho lidí čelit výraznému snížení jejich příjmů. Spousta zaměstnanců kvůli starosti o děti čerpá ošetřovné, živnostníci se zase musejí vypořádat s propadem zájmu o jejich služby. To se samozřejmě odráží nejen na snížení jejich životní úrovně, ale také na omezení jejich schopnosti splácet půjčky.

Dosud bylo tyto problémy u většiny českých bank i některých nebankovních věřitelů možné řešit pomocí individuálního odložení splátek na základě žádosti. Bylo potřeba doložit problémy způsobené koronavirem a na odložení splátek nebyl automatický nárok. Také podmínky odložení byly u každého finančního ústavu jiné.

Vláda proto v úterý 7. dubna odsouhlasila zákon, který umožnuje odklad splácení u hypoték a spotřebitelských nebo podnikatelských úvěrů až o 6 měsíců. Není potřeba nic dokládat ani prokazovat. Stačí, když svému věřiteli písemně oznámíte, že chcete odložit splátky svého úvěru kvůli problémům s pandemií COVID 19. Délka splácení úvěru se tímto způsobem posune o dobu přerušení. Za odložení splátek nic neplatíte, kromě úroků které jste platili dosud. Samozřejmě také nedojde k zápisu do registru dlužníků.

Podle zákona se bude odložení splátek týkat pouze půjček sjednaných a čerpaných před datem 26. března 2020. Nebude se však vztahovat na kontokorentní úvěry, kreditní karty, splátky na faktury, operativní leasing, ani na úvěry v souvislosti s obchody na kapitálovém trhu. Odložení splátek nebudou moci využít ani dlužníci, kteří k datu 26. března 2020 byli  v prodlení se splácením více než 30 dní.

Díky odložení splátek získají dlužníci možnost překonat současnou složitou ekonomickou situaci a vyhnout se potížím, které by je čekaly v případě nesplácení úvěru. Situace je výhodná i pro věřitele, jelikož po dobu odložení splátek mají stále nárok na úroky.