Pojištění schopnosti splácet -ochrana před problémy Pojištění schopnosti splácet

Pojištění schopnosti splácet -ochrana před problémy

Současnou dobu bychom mohli směle nazvat dobou půjčkovou. Lidé si půjčují na bydlení, zařízení bytu, či jen tak na dovolenou nebo vánoční dárky. Co si však počít v případě, že přijdete o práci, dlouhodobě onemocníte a nebudete moci svou půjčku splácet? Některé z bank vám sice umožní splátky odložit, ale jejich úhradě se stejně nevyhnete. Pokud je váš výpadek příjmu dlouhodobý či trvalý, můžete tak skončit i v exekuci. K tomu, abyste se vyhnuli tomuto neradostnému osudu, slouží pojištění schopnosti splácet, které si můžete sjednat zároveň s půjčkou.

Jak funguje pojištění schopnosti splácet

Po sjednání pojištění budete muset pravidelně hradit pojistné, jehož výše se odvíjí od hodnoty zbývajícího dluhu, sjednaných služeb a podmínek pojišťovny. Pokud se poté dostanete do životní situace, kdy dramaticky poklesnou vaše příjmy například z důvodu úrazu či ztráty zaměstnání a nebudete schopni splácet půjčku, pojišťovna zbytek dluhu uhradí za vás.

Není pojištění jako pojištění

Podmínky pojištění proti neschopnosti splácet se u jednotlivých pojišťoven výrazně liší, vždy si proto důkladně prostudujte pojistné podmínky. Zejména se zaměřte na to, do jaké výše a za jakých okolností je pojišťovna povinna plnit, a jaké situace naopak plnění z pojistky vylučují. V případě že některou z podmínek pojistné smlouvy porušíte či nesplníte, pojišťovna vám plnění z pojistky zamítne.

Je pojištění půjčky výhodné?

Pojištění schopnosti splácet se většinou vyplatí hlavně u dlouhodobějších půjček nebo hypoték, kde vám mohou doslova zachránit střechu nad hlavou. V dlouhodobém horizontu si totiž nikdo nemůže být jistý, zdali jej v budoucnu nepotká událost, která by mu splácení půjčky znemožnila. Pojištění půjčky vás sice bude stát nějaké peníze navíc, ale za klidný spánek beze strachu z exekutorů to jistě stojí.