Pojištění schopnosti splácet

Pojištění schopnosti splácet -ochrana před problémy

Finance

Současnou dobu bychom mohli směle nazvat dobou půjčkovou. Lidé si půjčují na bydlení, zařízení bytu, či jen tak na dovolenou nebo vánoční dárky. Co si však počít v případě, že přijdete o práci, dlouhodobě onemocníte a nebudete moci svou půjčku splácet? Některé z bank vám sice umožní splátky odložit, ale jejich úhradě se stejně nevyhnete. Pokud je váš výpadek příjmu dlouhodobý či trvalý, můžete tak skončit i v exekuci. K tomu, abyste se vyhnuli tomuto neradostnému osudu, slouží pojištění schopnosti splácet, které si můžete sjednat zároveň s půjčkou.

Jak funguje pojištění schopnosti splácet

Po sjednání pojištění budete muset pravidelně hradit pojistné, jehož výše se odvíjí od hodnoty zbývajícího dluhu, sjednaných služeb a podmínek pojišťovny. Pokud se poté dostanete do životní situace, kdy dramaticky poklesnou vaše příjmy například z důvodu úrazu či ztráty zaměstnání a nebudete schopni splácet půjčku, pojišťovna zbytek dluhu uhradí za vás.

Není pojištění jako pojištění

Podmínky pojištění proti neschopnosti splácet se u jednotlivých pojišťoven výrazně liší, vždy si proto důkladně prostudujte pojistné podmínky. Zejména se zaměřte na to, do jaké výše a za jakých okolností je pojišťovna povinna plnit, a jaké situace naopak plnění z pojistky vylučují. V případě že některou z podmínek pojistné smlouvy porušíte či nesplníte, pojišťovna vám plnění z pojistky zamítne.

Je pojištění půjčky výhodné?

Pojištění schopnosti splácet se většinou vyplatí hlavně u dlouhodobějších půjček nebo hypoték, kde vám mohou doslova zachránit střechu nad hlavou. V dlouhodobém horizontu si totiž nikdo nemůže být jistý, zdali jej v budoucnu nepotká událost, která by mu splácení půjčky znemožnila. Pojištění půjčky vás sice bude stát nějaké peníze navíc, ale za klidný spánek beze strachu z exekutorů to jistě stojí.