Svět financí nikdy nebyl tak rozmanitý

Svět financí nikdy nebyl tak rozmanitý

Krátkodobá půjčka, rychlá půjčka či finská půjčka. Ano, i těmito způsoby se dá nazvat neúčelová krátkodobá finanční zápůjčka, na kterou se dnes blíže podíváme.

Jistě se mnohým z nás může v životě přihodit nečekaná situace, která člověka lehce přivede do finančních nesnází. Na trhu proto existuje celá řada společností, které právě tyto úvěry poskytují. Jejich obrovskou výhodou je rychlé sjednání, kdy jsou peníze na účtu opravdu v rámci minut až jednotek hodin. Nebankovní úvěrové společnosti zpravidla půjčku
umožňují se splatností až třiceti dnů, výjimečně je tato doba delší. Nepozorný žadatel – dlužník se ale může dostat lehce do pasti. Důvodům proč se budeme věnovat níže.

Předtím, než se rozhodneme využít výše zmíněnou formu „finanční injekce“ bychom si měli dobře uvědomit svou finanční situaci. Vedle mnoha výhod (flexibilita, rychlost schválení, online sjednání) je zde totiž jedno velké mínus a to nevýhoda v podobě zpravidla vysokých RPSN. Tento pojem je snad netřeba představovat, je to základní kritérium, které mnoho z nás opomíjí. Jedná se o celkový úrok, který za jakýkoliv bankovní či nebankovní úvěr zaplatím. A pokud se v letošním roce pohybují průměrné výše úvěrů kolem 7% věřte, že některé nebankovní krátkodobé půjčky dosahují RPSN i přes 20%!

Jak se tedy nespálit a vybrat ten nejlepší produkt? V jakých situacích se obecně nedoporučuje po této možnosti sáhnout a jak si pomoct jinou alternativou? Jednoduše nesmíme situaci uspěchat. Ať už se stane cokoli, vše má jistě své řešení a jako má vše své řešení, tak i každá půjčka má svou splatnost. A tu je třeba zásadně promyslet. Při jejím nedodržení totiž přicházejí tvrdé pokuty za nedodržení smlouvy a sankce z prodlení. Po nějaké době mohou několikanásobně přesáhnout výši původního úvěru a spolu s ní dovést člověka až k insolvenci. A to, věřím, nikdo z nás nechce. Vedle tohoto základního bodu nesmíme samozřejmě zapomenout ani na základní ukazatel výhodnosti půjčky, tedy už výše zmíněné RPSN. Před ukvapenou žádostí o první nebankovní úvěr je tedy vhodné projít některé z internetových srovnávačů, nebo například projít přímo stránky daných společností. Vedle zaběhlých společností, jako je Cofidis, Provident, či Home Credit, existuje na trhu nespočet menších společností, či například alternativa ve formě webu Zonky.cz. Ať už si uživatel zvolí kteroukoli společnost, vždy by se měl důkladně seznámit s detailními podmínkami jejich produktů, ale také například se zkušeností ostatních. Jen tak jde totiž předejít podvodným stránkám, které vás nalákají do finanční pasti, ze které je již těžko úniku. Nejhorší pak v takovém případě je, když začneme „vytloukat klín klínem“ a splácet půjčku půjčkou. Člověk se tak velmi snadno dostane do kruhu, ze kterého není úniku.

Dnešní finanční trh však pro případy potřeby zisku rychlé hotovosti nenabízí jen rychlé půjčky. Zajímavou možností je i odložená platba, kterou sice nezískáte přímo hotovost, ale lze jí lehce a jednoduše uhradit zboží či služby. Tato varianta zároveň většinou poskytuje bezúročnou možnost splacení (například i 30 dní) s možností zboží následně rozložit do několika splátek s již klasickým úrokem – většinou však menším, než při čerpání nebankovního úvěru. Uvažovat lze také o refinancování svých závazků, kdy je možno získat u banky výhodnější úrok a také navýšit celkovou částku o potřebnou hotovost.

Závěrem se ještě pojďme zamyslet nad morálností, či nemorálností výše zmíněných produktů. Jistě, u společností, které mají astronomické výše úroků hraničících s lichvou můžeme o morálnosti silně pochybovat. V ostatních případech je však pro lidi, kteří například na klasickou výhodnější půjčku v bance nedosáhnou, rozhodně lepší variantou, než nelegální
získávání peněz. O tom se určitě pochybovat nedá.

A jaké zkušenosti máte v této oblasti vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *